babyalarm

Decennialang was het idee van eugenetica een taboe. Nu keert het terug in een nieuw, commercieel jasje. Jan Grue waarschuwt in The Guardian voor de schaduwzijde van het streven naar de ‘perfecte’ mens. De leestips van 360.

» Jarenlang werden de Faeröer beschouwd als een klein aanhangsel van Denemarken, maar vandaag de dag beleven de eilanden een periode van grote welvaart. Dat is vooral te danken aan de zalm, die in de fjorden wordt gekweekt en over de hele wereld wordt geëxporteerd, van China tot de Verenigde Staten.

De zaken gaan zo goed dat de inwoners zich zelfs economische onafhankelijkheid van Kopenhagen zouden kunnen veroorloven. Toch lijken ze dat, althans voorlopig, niet te willen. Wat ze vragen is iets anders: zelf kunnen beslissen hoe ze zich op het internationale toneel opstellen. Op de Faeröer wordt gediscussieerd over de relatie met Denemarken, aldus deze analyse van Politiken.

» Appels zijn het belangrijkste fruitgewas van Canada, maar het land importeert er meer dan het exporteert, en 80 procent van de invoer uit het buitenland is afkomstig uit de Verenigde Staten. Ondertussen daalt de consumptie en verliest de McIntosh, de historische nationale variëteit, terrein ten opzichte van appels die elders zijn ontwikkeld.

In deze context is de Sunpunch ontstaan, een appelsoort die het resultaat is van vijfentwintig jaar onderzoek in het federale centrum in Summerland. Een artikel in The Walrus vertelt hoe het onderzoeksprogramma duizenden kruisingen selecteert en nu gebruikmaakt van kunstmatige intelligentie en meteorologische gegevens om sneller variëteiten te identificeren die bestand zijn tegen klimaatverandering en geschikt zijn voor de markt.

» Vanwege de associaties met het nazisme waren eugenetica en het creëren van perfecte mensen lange tijd taboe. Nu keert het terug in een nieuw commercieel jasje: wetenschappers denken na over manieren om erfelijke aandoeningen aan de voorkant uit te sluiten en zo de ‘ideale’ baby te creëren. In deze longread voor The Guardian waarschuwt hoogleraar sociologie Jan Grue voor de schaduwzijde van deze ontwikkeling: we dreigen de uniciteit en verscheidenheid van ieder mens uit het oog te verliezen.

Deel dit