In de solotentoonstelling Inside Out van de Brits-Palestijnse kunstenaar Mona Hatoum is werk te zien uit haar hele carrière: van video’s uit de jaren tachtig tot recente sculpturen. De complexiteit van ‘thuis’ in een vijandige en geglobaliseerde wereld is in bijna elk kunstwerk aanwezig.
Beeldende kunst – Een reusachtig spinnenweb van glas hangt in de Amersfoortse Kunsthal KAdE. Web (2025) is het nieuwste werk van de Brits-Palestijnse kunstenaar Mona Hatoum, dat ze maakte voor haar eerste omvangrijke solotentoonstelling in Nederland.
Hatoum (Beiroet, 1952), dochter van Palestijnse vluchtelingen, strandde in 1975 in Londen toen een miljoen burgers de Libanese burgeroorlog ontvluchtten. Ze verwerkt die traumatische ontheemding op allerlei manieren in haar oeuvre. Hot Spot (2013) bijvoorbeeld, een stalen wereldbol omhuld door rood neonlicht, verbeeldt een wereld in constante staat van onrust.
Daartegenover gebruikt ze alledaagse voorwerpen die voor een zekere geborgenheid en tegelijkertijd voor gevaar staan, zoals Paravent (2008), een kamerscherm in de vorm van een gigantische kaasrasp.
De complexiteit van ‘thuis’ in een vijandige en geglobaliseerde wereld is in bijna elk werk aanwezig
Met haar gebruik van industriële materialen zoals staal en prikkeldraad geeft Hatoum vertrouwde objecten een sinistere lading.
De complexiteit van ‘thuis’ in een vijandige en geglobaliseerde wereld is in bijna elk werk aanwezig. Een bed waar je niet graag in kruipt, omdat het ongemak en pijn uitstraalt. Of Home (1999), een berg keukengerei op een tafel waar elektriciteit doorheen stroomt. Ook in Remains (cabinet) verandert de kunstenaar het huiselijke in een plek vol angst, door een keukenkast in brand te steken en de verkoolde resten nog net overeind te houden met een delicaat rasterwerk.
De universele menselijke ervaringen van ontworteling, conflict en onzekerheid geven de dunne scheidslijn tussen veiligheid en bedreiging sterk weer.
Kunsthal KAdE, Amersfoort, 1/2 t/m 4/5