Lees ook het andere kort nieuws uit de buitenlandse pers van vandaag:
» Colombia: duizenden demonstreren tegen de extreemrechtse regering
» Brazilië: Senaat keurt verkorting van de werkweek goed
De slechte cijfers vergroten de kans op een nieuwe renteverhoging
Donald Trump en de Republikeinen ‘hebben net het slechtst mogelijke nieuws gekregen vlak voor de tussentijdse verkiezingen: de prijzen zijn in september harder gestegen dan verwacht’, vat CNN samen.
‘Dit is nauwelijks een verrassing voor de Amerikaanse kiezers’, merkt de zender op. ‘Uit peilingen blijkt dat ze woedend zijn over de hoge kosten van levensonderhoud die sinds de pandemie aanhouden en dit jaar zijn verergerd door Trumps beleid, waaronder importheffingen en, bovenal, de oorlog in Iran.’
De consumentenprijsindex (CPI), die woensdag door het ministerie van Arbeid werd gepubliceerd, meldt een algehele prijsstijging van 0,6 procent in september, ‘de grootste maandelijkse stijging in vijf maanden’, aldus The New York Times. In het afgelopen jaar zijn de prijzen met 3,7 procent gestegen.
De benzineprijzen stegen in september met 9,1 procent – een stijging van 34 procent ten opzichte van een jaar eerder – en de prijzen voor stookolie schoten met 15,3 procent omhoog – meer dan 74 procent vergeleken met september 2025.

Het rapport van het ministerie noemt bovendien een ‘bijzonder zorgwekkende’ statistiek, aldus CNN: ‘een verrassende opleving van de woonkosten en huren – een belangrijke factor in de inflatie die in het voorjaar en de zomer was afgenomen.’
Een andere verergerende factor is dat de inflatie sneller toeneemt dan verwacht, merkt Radio-Canada op. ‘In augustus bedroeg de inflatie op jaarbasis 3,4 procent, en analisten hadden weliswaar een versnelling verwacht, maar een die iets minder uitgesproken zou zijn dan wat er daadwerkelijk is waargenomen. Ze voorspelden een jaarlijkse inflatie van 3,6 procent,’ aldus de Canadese omroep.
Deze slechte cijfers vergroten ook ‘de kans op een nieuwe renteverhoging’ door de Amerikaanse Federal Reserve, tot grote ontsteltenis van Donald Trump, waarschuwt Axios. Een renteverhoging door de Fed zou krediet duurder maken voor Amerikanen, waardoor de financiële druk op huishoudens verder zou toenemen.
Verder lezen?
Kwaliteitsjournalistiek kost geld. Maar je wilt 360 misschien liever eerst proberen. Neem daarvoor een proefabonnement en lees een week lang gratis.
Heb je al een account?
