Lees ook het andere kort nieuws uit de buitenlandse pers van vandaag:
» VK: oudste mens ter wereld viert haar 117e verjaardag
» Panamakanaal: scheepvaartverkeer verminderd wegens lage regenval
Het is de ‘laatste nagel aan de doodskist’ van de tweestatenoplossing
Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië, Italië, Nederland, Noorwegen en Canada hebben Israël donderdag opgeroepen om ‘de uitbreiding van nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever te stoppen’. Ook willen ze dat het land de aanbestedingen die deze week zijn uitgeschreven voor de bouw van 1200 wooneenheden in een nieuwe nederzetting die Palestijns grondgebied doorsnijdt, bekend als Project Oost 1 (E1), ‘onmiddellijk intrekt’.
‘In een tijd waarin de Westelijke Jordaanoever te kampen heeft met ernstige instabiliteit, ongekende niveaus van geweld door kolonisten tegen burgers en zware beperkingen voor de Palestijnse economie, is dit besluit des te zorgwekkender’, aldus de vier landen in een gezamenlijke verklaring, zoals gerapporteerd door de BBC.
‘Nederzetting E1 zal de vooruitzichten voor een tweestatenoplossing ondermijnen door een scheiding te creëren op de Westelijke Jordaanoever en de territoriale continuïteit van de Palestijnse gebieden te ondermijnen’, voegden ze eraan toe.

De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ed Miliband, veroordeelde de stap als een ‘onaanvaardbare en destructieve daad’ en dreigde met gerichte sancties tegen degenen die bij het project betrokken zijn. ‘Groot-Brittannië zal niet lijdzaam toezien hoe de tweestatenoplossing wordt vernietigd,’ beloofde hij in een verklaring die door The Jerusalem Post werd geciteerd.
In reactie daarop bekritiseerde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Gideon Sa’ar, Milibands ‘neerbuigende toon’ en noemde het ‘absurd’ dat Groot-Brittannië, dat ‘nog steeds koloniale gebieden duizenden kilometers van de kust controleert’, het lef had ‘het Joodse volk de les te lezen over waar ze mogen wonen op hun kleine voorouderlijke grondgebied’.
Al Jazeera legt uit dat dit project, dat vorig jaar door de regering werd goedgekeurd, de bouw van meer dan 3400 appartementen beoogt die ‘de Westelijke Jordaanoever in tweeën zouden splitsen’ en ‘Oost-Jeruzalem, dat de Palestijnen al lange tijd claimen als de hoofdstad van hun toekomstige staat, volledig zouden scheiden van de rest van de bezette gebieden’. Volgens de Qatarese zender zou dit de ‘laatste nagel aan de doodskist’ van de tweestatenoplossing zijn.
Verder lezen?
Kwaliteitsjournalistiek kost geld. Maar je wilt 360 misschien liever eerst proberen. Neem daarvoor een proefabonnement en lees een week lang gratis.
Heb je al een account?
