NUMMER #232
/
01-06-2024– Wereldbeeld: Tegen nog meer Tesla
– Wie productiever wil leven moet minder multitasken
– Zijn de studentenprotesten tegen de oorlog in Gaza effectief?
Opening
De nieuwe 360 is er! Met o.a een column over multitasken, een artikel over kamelen en een uitgebreid dossier over Europa.
De oorsprong van de kakkerlak, een seksstaking onder orthodox joodse vrouwen & meer kort wereldnieuws.
Wat schrijven internationale commentatoren en opiniemakers over de erkenning van de Palestijnse staat door Ierland, Spanje en Noorwegen?
Demonstranten werden met ‘groene rook’ weggejaagd tijdens een dagenlang verzet tegen de uitbreiding van Tesla’s Gigafactory in het Duitse Grünheide.
In onze snelle wereld lijkt multitasken de norm geworden, maar journalist Oliver Burkeman daagt je uit om één ding tegelijk te doen.
In verschillende steden hebben studenten universiteiten bezet om aandacht te vragen voor de situatie in Gaza. Twee opiniemakers gaan erover met elkaar in debat.
Dossier
<em>360</em> koos in samenwerking met weekblad <em>De Groene Amsterdammer</em> de meest verheffende en inzichtelijke bijdragen van grote denkers als Varoufakis en Piketty.
De Bulgaarse politicoloog Ivan Krastev en zijn Britse collega Mark Hugo Leonard zien vijf groeperingen of ‘stammen’ die Europa in 2024 zullen bepalen.
De EU zal alleen standhouden als ze de democratische staten hun soevereiniteit teruggeeft, aldus socioloog Wolfgang Streeck.
In plaats van verdere liberalisering en marktwerking bepleit de Franse econoom een hervorming in dienst van de rechtsstaat en het democratisch pluralisme.
De Griekse econoom en voormalig minister van Financiën Yanis Varoufakis trekt zijn wenkbrauwen op over de koers van eurofielen.
De voortvarende strategische ommezwaai die de Franse president Emmanuel Macron inzake Oekraïne maakte, heeft hoge verwachtingen gewekt in Kyiv.
Als Polen niet was toegetreden tot de EU zou het land zich volgens politicoloog Paweł Świeboda in niemandsland bevinden, ergens tussen Europa en Rusland.
Bang dat Oekraïne verliest én bang dat Rusland wordt verslagen, bang voor migranten, Gaza en Trump – gedreven door angst maakt de EU slechte keuzes op Europees en internationaal niveau.
Europees rechts lanceert beschuldigingen van ‘klimaatterrorisme’. Ze stellen daartegenover een ‘alternatief’ ecologisme, waarin de industrie alle ruimte krijgt.
de Continenten
Door de economische groei in de VS zijn de lonen sterk gestegen. Het verschil in levensstandaard met Europa is nog nooit zo groot geweest.
Journalist Sergej Gorboenov verliet Rusland drie jaar geleden uit angst voor politieke vervolging.
Traditionele herders in de Hoorn van Afrika proberen nu een ‘melkproducerend dier’ uit dat beter bestand is tegen klimaatverandering: de kameel.
Sinds de Olympische Spelen van Tokio in 2021 is er meer erkenning voor het belang van de mentale gezondheid van topsporters.
Nu Chinese leningen en westerse hulp slinken, zijn de Golfstaten belangrijke investeerders geworden voor de Afrikaanse mijnbouw.
Horizon, cultuur & wetenschap
De afgelopen tien jaar heeft het idee dat bomen onderling communiceren en voor elkaar zorgen sterk aan populariteit gewonnen. Maar is het waar?
Met zogenaamde ‘geavanceerde recycling’ kan vuil en gemengd plastic afval keer op keer worden hergebruikt. Precies wat nodig is in een circulaire economie.
<em>360</em> kiest een door de buitenlandse pers beschreven sportevent, van voetbal tot Grieks-Romeins worstelen. Deze keer het EK Voetbal: Georgië en Slovenië.
360 kiest een aantal door de buitenlandse pers beschreven concerten, voorstellingen, boeken, films en exposities die naar Nederland of België komen.
360 selecteert een aantal toonaangevende internationale concerten, voorstellingen, boeken, films en exposities.
Volgens Anton Jäger bevinden we ons in het tijdperk van hyperpolitiek, zoals beschreven in zijn gelijknamige boek & meer boekentips in deze top 5 non-fictie.
